Na najwęższej części Mierzei

Kuźnica to miejscowość, której historia jest niezwykła i ciekawa, co łączy się w znacznej mierze z jej położeniem. Leży na najwęższej części pasa Mierzei Helskiej. Dzięki staraniom człowieka została ocalona od zatopienia – morze szybko wchłaniało wąski pas lądu.

Jeszcze w XVI wieku leżała na jednej z wielu wysepek, które dopiero później, po połączeniu się w pas lądu, utworzyły Mierzeję Helską. 
Prawdopodobnie tutaj wybudowano fort „Kazimierzowo” z polecenia króla Władysław IV w I połowie XVII wieku, który został opuszczony po potopie szwedzkim. Właścicielem miejscowości był starosta pucki. Liczyła wtedy kilku mieszkańców. Pod koniec XVIII wieku było ich już ponad dwudziestu, a większość z nich nosiła nazwisko Budzisz.

W 1954 roku stała się częścią osiedla Jastarnia, a w 1979 wpisano ją do rejestru zabytków. Dopiero w latach XX minionego wieku powstał tu pierwszy pensjonat. Miejscowość zyskała na popularności, gdy powstała tu linia kolejowa – dziś jest wyjątkową linią na całym polskim wybrzeżu, leży najbliżej brzegu morza. Syberia to dzielnica Kuźnicy, leżąca około kilometra od centrum miejscowości. Wszystkie domy znajdują się tam przy ulicy Morskiej. Swą nazwę zawdzięcza temu, że przez 30 lat mieszkały w niej tylko 3 rodziny. Z Syberii można wyruszyć na wędrówkę Mewią Rewą. Każdego roku, 29 czerwca, w dzień imienin Piotra i Pawła, patronów rybaków, do Kuźnicy przyjeżdżają rybacy z całego Półwyspu Helskiego. Stąd wyruszają do Pucka na łodziową pielgrzymkę, dziękując za połowy i szczęśliwy powrót z morza do domu.
 
Fotografia: Google Maps

czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Juracie

Galerie Jurata

Najnowsze oferty noclegów w Juracie:

www.jurata.com 2025